• התרכובות הכימיות בצמח הקנאביס משפיעות על המערכת האנדו-קנבינואידית (ECS) אשר מהווה חלק מרכזי מהפיזיולוגיה שלנו היונקים ולכן נסביר עליה תחילה.
 • המערכת האנדו-קנבינואידית הינה קבוצה של אנדוקנבינואידים (חומרים שמייצר גוף האדם) יחד עם הקולטנים שלהם הממוקמת בעיקר במוח, אך גם באיברים שונים, רקמות חיבור, גונדות שונות ובמערכת החיסונית בגופנו. המערכת אחראית לוויסות של מגוון רחב של תהלכים פיזיולוגיים שבהם: מצבי רוח, זכרון, תחושות כאב, תאבון ועוד. גוף האדם מייצר באופן טבעי את האנדוקנבינואידים במטרה לגרות את הקולטנים לשם וויסות ורגולציה של תהליכים חשובים בגופנו וישנם לפחות שישה קולטנים הידועים למדע שאנו מייצרים.
 • אז איפה נכנס פה הקנאביס ?
  צמח הקנאביס מייצר פיטוקנבינואידים (פיטו – ממקור צמחי) אשר דומים לאנדוקנבינואידים (אנדו – פנימי שגופנו מייצר) אשר מביאים לגירוי והפעלה של הקולטנים במערכת האנדו-קנבינואידית שלנו.
  הקולטנים של המערכת האנדו-קנבינואידית הינם רגישים ל-THC (המצוי בצמח קנאביס) וקנבידואידים אחרים, ממש כמו מפתח למנעול. לפיכך, קנבידואידים כמו ה-THC יכולים להקשר או לחסום מעברים בין עצביים ולפיכך להפעיל תגובות ריפואיות ופסיכואקטיביות.
 • הקנאביס הרפואי ניתן לטיפול סימפטומטי אשר עוזר להתמודד עם כאב ותופעות לוואי שונות במחלות רבות. במחלת הסרטן לדוגמה, עוזר טיפול הקנאביס להתמודד עם הכימותרפיה ע"י הקלה בכאבים, בחילה וכן מעודד תאבון.

 • נמצא כי לקנבינואידים – החומרים הפעילים בצמח הקנאביס, מגוון פעילויות ביולוגיות שבהן פעילות המדכאת גרורות סרטניות ומעודדת תמותה במגוון רחב של תאים ורקמות סרטניים.
  בעוד שקנבינואידים יכולים לפעול לבד ולהשפיע על גופנו, נמצע במחקרים רבים כי ביכולתם לפעול בצורה יותר יעילה ומשמעותית כשהם מאגדים כוחות עם קנבינואידים נוספים ועם תרכובות אחרות בצמח הקנאביס הקרויות טרפינואידים (terpenoids) או פלייבונואידים (flavonoids).
  במעבדתו אנו מתרכזים בהשפעות הקנביאונידים על מחלות הסרטן השונות, אפילפסיה וסוכרת.
נגישות